Znajdź toner lub tusz do Twojego urządzenia
Strona główna » PORADY ProfiBiuro.pl » 7 zasad właściwej eksploatacji drukarki

7 zasad właściwej eksploatacji drukarki

Data dodania: 09-01-2020

Drukarki, podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, składają się z wielu elementów. Część z nich w trakcie użytkowania może ulec zużyciu lub awarii. Na szczęście istnieją zasady, których wdrożenie pozwala skutecznie uchronić się przed koniecznością korzystania z usług serwisu. Część problemów z drukarką może powstać z prozaicznych powodów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich które mogą myć pomocne.1. Stosuj wyłącznie wysokiej jakości tusze i tonery

 

Używając materiałów eksploatacyjnych od renomowanych producentów, zyskujesz gwarancję, że do minimum ogranicza się ilość zanieczyszczeń mogących szkodzić drukarce. Dbając o urządzenie poprzez stosowanie wysokiej jakości tuszów czy tonerów – czy to oryginalnych, czy też zamienników, wpływasz zatem korzystnie na jego właściwą pracę. Warto więc stawiać na sprawdzone marki wykorzystujące wysokogatunkowe materiały i nowoczesne technologie w procesie produkcyjnym.
 

Niskiej jakości tusze do drukarek, uszkodzony toner czy niedopasowanie wkładów do modelu użytkowanego sprzętu – wszystko to może przyczyniać się do awarii. Wyciek atramentu zwykle prowadzi do zabrudzenia delikatnych wewnętrznych elementów drukarki. To z kolei może być przyczyną zacięcia się sprzętu lub spalenia niektórych podzespołów. Trwałe narażenie na kontakt z atramentem zwiększa też ryzyko korozji. Aby uniknąć tych problemów, warto wybierać tusze i tonery o wysokiej jakości i z zaufanych źródeł.

 

2. Dokonaj przemyślanego zakupu drukarki

 

Oszczędzając na zakupie urządzenia do drukowania, tak naprawdę narażasz się na wyższe koszty związane z naprawami wadliwego sprzętu. Chociaż wyższa cena nie zawsze idzie w parze z lepszą jakością, nie należy sięgać po wyjątkowo tanie modele. Ponadto na koszt zakupu drukarki składa się wiele czynników, dlatego nie powinien być on jedynym kryterium przy wyborze. Nie warto jednak nadmiernie oszczędzać. Niewskazane są też przesadne wydatki. Najlepiej znaleźć złoty środek, wybrać uznaną markę i sprawdzić funkcje oferowane przez drukarkę. Poczytaj też opinie innych użytkowników danego modelu, aby upewnić się co do jego jakości.

 

3. Rób regularne przeglądy

 

Drukarka wymaga od czasu do czasu gruntownego przeglądu i czyszczenia. Najlepiej będzie, gdy zaniesiesz ją do profesjonalnego serwisu. Tam zostaną zdiagnozowane i rozwiązane wszelkie problemy ze sprzętem. Część czynności uda się wykonać samodzielnie. Przede wszystkim trzeba obserwować, czy poszczególne części drukarki się nie obluzowały i czy nie ma wycieków i śladów korozji. Regularnie upewniaj się też, że nie widać uszkodzeń mechanicznych.

 

4. Używaj dobrego papieru

 

Nie tylko wysokiej jakości tusze i tonery do drukarek wpływają na pracę urządzeń. Odpowiednio dobrany papier również przedłuża żywotność sprzętu. Kiepskie materiały eksploatacyjne zawierają mikroskopijne zanieczyszczenia osiadające podczas drukowania na elementach drukarki. To z czasem prowadzi do problemów z działaniem urządzenia. Ponadto słaby papier szkodzi częściom drukarki, częściej się w niej zacina i rwie. To z kolei bywa przyczyną awarii.5. Zapewnij drukarce odpowiednie otoczenie

 

Twoja drukarka przystosowana jest do pracy w odpowiednich warunkach. Liczy się poziom naświetlenia, bliskość źródeł ciepła oraz ryzyko zachlapania płynami. Wszystkie te czynniki powinny mieć wpływ na dobór miejsca, w którym postawisz drukarkę. Poszczególne komponenty drukarki są czułe na działanie czynników zewnętrznych, dlatego należy odizolować je od tych negatywnych.
 

6. Aktualizuj oprogramowanie

 

Poprzez odpowiednie oprogramowanie odbywa się komunikacja między drukarką a komputerem czy innym urządzeniem elektronicznym. Wszelkie zakłócenia mogą obniżać jakość druku i szkodzić pracy samego sprzętu. Warto zatem sprawdzać, czy dostępne są aktualizacje i regularnie je instalować.7. Przeczytaj instrukcję obsługi

 

Każdy producent przedstawia inne zalecenia dotyczące swojego sprzętu. Ogólne zasady są wspólne, lecz przed użyciem drukarki warto zapoznać się z instrukcją obsługi zamieszczoną przez dystrybutora. Eksploatowanie urządzenia według zaleceń producenta zdecydowanie wydłuża jego żywot. Ponadto w razie problemów może być to podstawą do uzyskania pełnej ochrony gwarancyjnej. Nie wyrzucaj więc instrukcji i zostaw ją razem z kartonem. Papier pozwoli poznać zalecenia i wdrożyć je w życie, a opakowanie ułatwi ewentualną wysyłkę z powrotem do dystrybutora.
 

Chociaż każda drukarka ma swoją żywotność i nie jesteśmy w stanie uniknąć wszelkich usterek, trzymanie się wyżej opisanych zasad obniża awaryjność sprzętów i chroni przed koniecznością wymiany urządzenia na inne. Dzięki nim nie trzeba tak często naprawiać drukarek ani zamieniać ich części na sprawne. Sprzęt działa wydajnie i gwarantuje wysoką jakość druku nawet długo po ustaniu okresu gwarancji.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii PORADY ProfiBiuro.pl

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

KONTAKT
Infolinia: 22-100-57-15
E-mail: sklep@profibiuro.pl

ProfiBiuro.pl
ul.Powstańców 60A lok. 219
05-091 Ząbki k/ Warszawy

NIP: 722-107-75-13
REGON: 141065823
  INFOLINIA
  22 100-57-15
  609-01-02-03
  sklep@profibiuro.pl
  Test
  ProfiBiuro.pl Rzetelność, solidność i bezpieczeństwo
  Dotpay
  Wszelkie prawa zastrzeżone Profibiuro.pl sklep online © 2020