alt
Znajdź toner lub tusz do Twojego urządzenia
Strona główna » PORADY ProfiBiuro.pl » Drukarka „na tusz” czy „na toner” – co wybrać?

Drukarka „na tusz” czy „na toner” – co wybrać?

Data dodania: 17-01-2022
Wybór urządzenia drukującego to nie lada wyzwanie. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, która drukarka będzie najlepsza pod wybranymi względami, np. jakości druku, ekonomiczności czy funkcjonalności. Na rynku polskim najpopularniejszymi rodzajami urządzeń są drukarki atramentowe oraz laserowe. Czym kierować się podczas ostatecznej decyzji? Którą z nich wybrać, gdy nie mamy żadnej wiedzy? Jeśli wybór drukarki spędza Ci sen z powiek i nie wiesz, czy zdecydować się na toner czy na tusz, to postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.


Zasadnicza różnica między drukarką „na tusz” a „na toner”

Wybierając między dostępnymi urządzeniami, musimy sobie zdawać sprawę, co je różni. Poza dostępnymi funkcjami, dodatkami i innymi szczegółami, różnica między urządzeniami laserowymi – na toner – oraz atramentowymi – na tusz – to przede wszystkim cena, wydajność oraz jakość wydruku. Wybierając drukarkę laserową, stawiamy na urządzenie droższe, wydajniejsze, ale dzięki temu wydruk jest trwalszy.

 

Drukarka atramentowa – działanie  

Drukarka atramentowa najlepiej nadaje się do użytku domowego. Są tu urządzenia drogie w eksploatacji i ponadto drukują wolniej niż np. urządzenia laserowe. Taką drukarkę można zakupić za to w niższej cenie niż drukarki laserowe. Druk polega na pokryciu kartki tuszem przy pomocy głowicy, która może być zintegrowana z pojemnikami na tusze, jak i być stała w urządzeniu. Przesuwa ona pojemnik z atramentem. Gdy jest stała, to trzeba dbać o jej czyszczenie, ponieważ po pewnym czasie użytkowania tuszów, może pojawić się problem z zasychaniem głowicy. Jednak taki wariant jest tańszy. Podczas gdy każdorazowe wymienianie kartridża z tuszem oraz głowicy zapewnia komfort użytkowania. Jest to rozwiązanie znacznie droższe, trzeba się z tym liczyć.

 

Jak działa drukarka laserowa?

Drukarka laserowa do swojego działania wykorzystuje toner. Natomiast za jego rozprowadzanie odpowiedzialny jest światłoczuły bęben. Bęben może stanowić oddzielny element urządzenia jaki być zintegrowany z kasetą z tonerem. W przypadku, kiedy jest to element oddzielny – należy go także co jakiś czas wymieniać, a jego koszt, zależny jest od modelu urządzenia. Trzeba ująć to w kosztach eksploatacji. W niektórych drukarkach laserowych, tak, jak jest to w drukarkach atramentowych, bęben zintegrowany jest z pojemnikiem na toner. Wymieniany jest więc wraz z nowym tonerem.

 

Dodatkowe wady i zalety drukarek na tusz

Jeśli potrzebujesz drukarki atramentowej do użytku domowego, to jest to bardzo dobry wybór. W porównaniu do „konkurencji” mają one mniejsze wymiary. Można je zmieścić w wielu niedostępnych dla drukarek laserowych miejscach. I cieszyć się niedrogim wydrukiem. I to nie tylko monochromatycznym, ale i w kolorze. Tak zwane drukarki „na tusz” mają również opcje drukowania zdjęć. Drukarki atramentowe mają również swoje wady. Należą do nich między innymi niezadowalająca szybkość wydruku, dosyć głośna praca (niektórych modeli) czy w przypadku częstego używania tuszów kolorowych – wysokie koszty eksploatacji.

 

Drukarki na toner – najczęstsze wady i zalety

Zacznijmy od wad. Drukarki na toner są urządzeniami droższymi niż urządzenia atramentowe. Jednak ten koszt jest tylko kosztem początkowym. Później w użytkowaniu się to wyrównuje. Kolejnym minusem w modelach drukarek czarno-białych jest również brak możliwości drukowania w kolorach. Natomiast przechodząc do zalet drukarek laserowych, można dostrzec, że jest ich więcej. Poza tym, co zostało już wyżej wymienione, urządzenia laserowe drukują szybko i z większą wydajnością. Koszty eksploatacji są niskie, a dokumenty są dobrej jakości.

 

Które rozwiązanie jest lepsze?

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która z drukarek jest lepsza – czy na tusz, czy na toner. Drukarka atramentowa w domu lepiej sprawdzi się u osób, które drukują okazyjnie. Jeśli natomiast potrzeba na drukowanie jest większa, warto rozważyć zakup drukarki laserowej. Te same modele można zakupić np. do biura. Tam lepszym wyborem może okazać się od razu zakup drukarki laserowej. Czasami warto zwrócić jednak uwagę na modele wielofunkcyjne. Pozwalają one na równoczesne faksowanie, skanowanie oraz drukowanie dokumentów. Podczas wyboru konkretnych modeli warto przeanalizować swoje potrzeby.

 

 

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii PORADY ProfiBiuro.pl

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

Test
ProfiBiuro.pl Rzetelność, solidność i bezpieczeństwo
Dotpay SSL
Wszelkie prawa zastrzeżone Profibiuro.pl sklep online © 2024