alt
Znajdź toner lub tusz do Twojego urządzenia
Strona główna » PORADY ProfiBiuro.pl » Rodzaje drukarek - jaką wybrać?

Rodzaje drukarek - jaką wybrać?

Data dodania: 14-08-2017
Planujesz zakup drukarki, ale nie wiesz, który z dostępnych na rynku modeli będzie najlepiej pasować do Twoich potrzeb? Pozwól, że pomożemy Ci dokonać prawidłowego wyboru.
 

Drukarki atramentowe czy laserowe?
 

Pierwsze, nad czym trzeba się zastanowić, to wybór rodzaju drukarki. Różnica cen pomiędzy „atramentówkami”, a drukarkami laserowymi jest dzisiaj dużo mniejsza, niż dziesięć lat temu, ale nadal warto rozważyć zalety i wady obu rozwiązań.Drukarka atramentowa – co warto wiedzieć?
 

Zacznijmy od przyjrzenia się atramentówką. Są one tańsze. Co więcej, w razie wyczerpania tuszu, jego uzupełnienie nie oznacza tak dużego kosztu jednorazowego, jak wymiana toneru w drukarce laserowej (choć należy uczciwie zaznaczyć, że koszt eksploatacji w przeliczeniu na wydrukowanie pojedynczej strony jest wyższy, niż w przypadku laserówek). Nawet jeżeli okaże się, że tusze oferowane przez danego producenta są drogie, zawsze można sięgnąć po ich tańsze zamienniki dostarczane przez firmy trzecie.
 

Dużą zaletą drukarek atramentowych jest też to, że nawet jeśli obecnie jesteśmy zainteresowani wyłącznie drukiem czarno-białym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości dokupić tusz kolorowy.
 

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, w którym przez dłuższy czas nic nie jest drukowane, tusz ma tendencję do zasychania. Co znaczy „dłuższy czas”? Zazwyczaj kilka tygodni, choć w praktyce, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto profilaktycznie wydrukować co tydzień minimum jedną stronę.
 

Największy problem jest w przypadku drukarek z głowicą integrowaną, w której usuwanie problemu jest bardzo trudne i nie zawsze opłacalne. Dużo lepsza sytuacja jest w przypadku drukarek z kartridżami – jeżeli tusz zaschnie w kartridżu, zawsze można spróbować użyć wbudowanych mechanizmów drukarki, sterowanych dołączonym do niej programem. Dopiero jeśli to nie wystarczy, trzeba wymienić sam kartridż.
 

Obok drukarek z tuszami w pojemnikach i drukarek z kartridżami, warto wspomnieć o coraz popularniejszym trzecim rodzaju drukarek atramentowych, w których tusz podawany jest poprzez zewnętrzne pojemniki. Technologię tą określa się jako CISS i wyróżnia się możliwością bieżącego uzupełniania tuszu.
 

Drukarka laserowa – co warto wiedzieć?
 

Kiedy drukarki laserowe będą lepsze od atramentowych? Głównie w sytuacjach, w których ilość drukowanych materiałów jest naprawdę duża. Choć zakup tonera oznacza wyższe koszta jednorazowe, na dłuższą metę koszta eksploatacji są dużo niższe, niż w przypadku zużywania tuszu. Z drugiej strony, jeżeli przez jakiś czas drukarka laserowa nie będzie używana, nie grozi Ci problem z zaschnięciem głowicy.
 

Drukarki laserowe wyróżniają się także dużo lepszą jakością oraz szybkością wydruku. Zwłaszcza ta ostatnia cecha czyni je znakomitym wyborem w przypadku pracy biurowej.
 

Problemem może być wyższy koszt, a także fakt, że już na początku trzeba się zdecydować, czy będziesz korzystać z druku kolorowego – niestety, kolorowe drukarki laserowe są dużo droższe od czarno-białych.
 

Drukarki w urządzeniach wielofunkcyjnych
 

czasami kusić może zakup urządzenia wielofunkcyjnego zamiast standardowej drukarki. Jakkolwiek może się to wydawać wygodnym rozwiązaniem, rozważ nie tylko kwestię wygody, którą zapewnia mniejsza ilość zajmowanego miejsca), ale i potencjalne wady. Jakie? Przede wszystkim fakt, że pomimo iż sprzęt wielofunkcyjny zwykle ma koszt niewiele mniejszy do łącznej ceny drukarki i skanera, to już jakość dołączonego skanera i drukarki jest zwykle trochę niższa.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii PORADY ProfiBiuro.pl

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

Test
ProfiBiuro.pl Rzetelność, solidność i bezpieczeństwo
Dotpay SSL
Wszelkie prawa zastrzeżone Profibiuro.pl sklep online © 2024