Znajdź toner lub tusz do Twojego urządzenia
Strona główna » PORADY ProfiBiuro.pl » Różnice między bębnem a tonerem

Różnice między bębnem a tonerem

Data dodania: 30-11-2020

Regularne korzystanie z drukarki sprawia, iż materiały eksploatacyjne ulegają zużyciu. Drukarki laserowe, bo to właśnie na nich skupimy się w tym artykule, działają nieco inaczej niż tradycyjna wersja atramentowa. Mamy wówczas do czynienia z tonerem, bębnem i kilkoma innymi elementami, bez których sprzęt nie będzie funkcjonował prawidłowo.  Czym jest bęben, a czym toner? Jakie istnieją różnice między nimi? Sprawdź koniecznie i skorzystaj z możliwości twojego urządzenia.Nieznajomość szkodzi

Szeroki wachlarz udogodnień i ciekawych rozwiązań na rynku technologicznym nie ułatwia, a wręcz utrudnia zaznajomienie się z tematem drukarek. Zwykle nawet nie jesteśmy świadomi istnienia poszczególnych elementów, dopóki nie nadejdzie czas ich wymiany. Zarówno toner, jak i bęben stanowią nieodłączną część drukarki laserowej. Czym są i jak działają? Przekonajcie się sami!

Tonery do drukarki laserowej

Zarówno toner, jak i tusz spełniają tę samą funkcję. Niemniej tusze są stworzone wyłącznie do drukarek atramentowych, a ich specyfikacja znacząco się różni. Tonerem zaś nazwiemy proszek barwiący umiejscowiony w laserowym kartridżu. Dzięki wykorzystaniu bębna cząsteczki tonera zostają przeniesione na papier, a zawarte w nim żywice, barwniki i substancje przeciwzbrylające gwarantują wydruk najwyższej jakości. Toner jako lepszy i wydajniejszy odpowiednik tuszu nie ulega zasychaniu, a wyższe koszty eksploatacyjne zwrócą się w krótkim czasie. Jaki zatem istnieje związek tonera z bębnem?

Bęben - czy wiesz, co to?

Sprawa nieco się komplikuje, gdy przechodzimy do kwestii bębna! Jak zapewne wiecie, aby drukarka działała prawidłowo, nie może zabraknąć ani bębna, ani laserowego kartridża z tonerem. Bęben jest niczym innym jak jedną ze składowych części urządzenia, które umożliwia drukowanie na zasadzie kserografii. Wytwarzany jest wówczas ładunek elektryczny, który pozwala przenosić toner na bęben światłoczuły.

Umiejscowienie bębna - czy ma znaczenie?

Decydując się na zakup konkretnej drukarki laserowej, kolejną kwestią jest umiejscowienie bębna. W zależności od sprzętu znajdziemy go jako osobny element lub zespolony z drukarką. Nasuwa się wówczas pytanie... Co wybrać? Który wariant będzie korzystniejszym rozwiązaniem? Czy w ogóle ma to jakieś znaczenie?

Bęben w drukarce - wymiana

Bęben jako materiał eksploatacyjny ulega zużyciu tak samo, jak papier czy laserowy kartridż z tonerem. Gdy zatem warstwa światłoczuła będzie wymagać wymiany, wydruki staną się niewyraźne, a ich jakość się pogorszy. W przypadku drukarki z bębnem wbudowanym musimy wymieniać go każdorazowo wraz z tonerem. Rozwiązanie to jest poniekąd sporym ułatwieniem. Nie jest jednak pozbawione wad...

Jak często używasz drukarki?

Jeżeli stosunkowo rzadko korzystasz z domowego sprzętu, opcja z umocowanym bębnem zdecydowanie się u ciebie sprawdzi. Drukarki tego rodzaju są zwykle o wiele tańsze. Minusem tego rozwiązania jest jednak wymiana materiałów, które nie uległy całkowitemu zużyciu. Bęben i toner, pomimo iż zapewniają nieustanną pracę sprzętu, ulegają zużyciu w innym tempie. W przypadku tonerów duży wpływ na to ma rodzaj wydruku. Jeśli dość często drukujesz grafiki czy zdjęcia, a nawet zwykłe dokumenty tekstowe koniecznie rozważ zakup drukarki z osobnym bębnem.

Co wybrać?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, iż dobór odpowiedniego urządzenia to niewątpliwie trudna decyzja. Biorą pod uwagę różnorakie aspekty, rozważając odmienne rozwiązania, niekiedy wciąż się zastanawiamy, czy wybrane rozwiązanie będzie dobre. Drukarka z bębnem wbudowanym jest prosta w obsłudze i pod względem technologicznym bardzo zaawansowana. Niemniej drukarki z osobnymi materiałami eksploatacyjnymi na dłuższą metę mogą okazać się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. W zależności od twoich preferencji, a także częstotliwości użytkowania urządzenia, koszty eksploatacyjne mogą znacząco się różnić. Określ swój budżet i dopasuj urządzenie pod własne wymagania i potrzeby!

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii PORADY ProfiBiuro.pl

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

KONTAKT
Infolinia: 22-100-57-15
E-mail: sklep@profibiuro.pl

ProfiBiuro.pl
ul.Powstańców 60A lok. 219
05-091 Ząbki k/ Warszawy

NIP: 722-107-75-13
REGON: 141065823
  INFOLINIA
  22 100-57-15
  609-01-02-03
  sklep@profibiuro.pl
  Test
  ProfiBiuro.pl Rzetelność, solidność i bezpieczeństwo
  Dotpay
  Wszelkie prawa zastrzeżone Profibiuro.pl sklep online © 2021