Znajdź toner lub tusz do Twojego urządzenia
Strona główna1 » PORADY ProfiBiuro.pl2 » Zaschnięty tusz w drukarce – co zrobić w takiej sytuacji?

Zaschnięty tusz w drukarce – co zrobić w takiej sytuacji?

Data dodania: 30-09-2019
Zaschnięty tusz w drukarce to kłopot, z którym prawie każdy musiał choć raz się uporać. Wystarczy przez dłuższy czas nie korzystać z urządzenia, by pojawił się tego typu problem. Chociaż lepiej zapobiegać zasychaniu tuszu i należycie dbać o sprzęt do drukowania, warto wiedzieć, jak poradzić sobie w takiej sytuacji. Rozwiązanie jest proste, lecz wymaga dużej ostrożności.


Środki zapobiegawcze

 

Zasychający tusz to problem dotykający wyłącznie drukarki atramentowe. Nie dotyczy on urządzeń laserowych – w nich wykorzystuje się tonery. Zbyt długie nieużywanie drukarki atramentowej często skutkuje zaschnięciem tuszu. Wówczas nie udaje się niczego wydrukować, na papierze pojawiają się paski albo inne zabrudzenia zakłócające wydruk. Żeby zapobiec tego typu utrudnieniom, dysze kartridżów trzeba czyścić tak, aby nie zalegał w nich zaschnięty tusz. Czynność ta nie jest skomplikowana. Aby wyczyścić dysze, należy użyć specjalistycznego płynu do udrożniania głowic, ściereczki lub płatków kosmetycznych i mieć pod ręką spodek zapobiegający zabrudzeniom.

 

Jak poradzić sobie z zaschniętym tuszem w drukarce – przygotowanieZanim przystąpi się do pracy, trzeba koniecznie upewnić się, że problem z drukowaniem jest związany z zaschniętym tuszem. Jak to zrobić? Najlepiej przyjrzeć się ostatniemu wydrukowi. Jeżeli jego wygląd wskazuje na problem z zaschniętym atramentem, a nie na to, że po prostu skończył się tusz, można przystąpić do czyszczenia dysz drukujących.
 

Nowoczesne drukarki co jakiś czas automatycznie uruchamiają czyszczenie dysz po włączeniu drukarki, żeby zapobiec zasychaniu tuszu. Czynność tę można też uruchomić samodzielnie w ustawieniach sprzętu. Trzeba przy tym pamiętać, że gdy powtarza się ten proces zbyt często, zużywa się dużo atramentu. Niekiedy zdarza się, że więcej tuszu zużywa się na czyszczenie głowic niż do drukowania, co okazuje się zupełnie nieopłacalne.
 

Zaschnięty tusz w drukarce nie jest zbyt poważnym zmartwieniem, kiedy kartridże zostały zintegrowane z głowicami drukującymi. Wówczas problem rozwiąże wymiana pojemnika na nowy albo udrożnienie go. Znaczniej trudniej poradzić sobie z zaschniętym tuszem, gdy głowica jest niewymiennym elementem sprzętu.
 

Niezależnie od rodzaju drukarki, przed przystąpieniem do czyszczenia trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkie czynności związane z usuwaniem zaschniętego tuszu w mniejszym lub większym stopniu ingerują w sprzęt. Nieprawidłowe czyszczenie dysz może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nieraz bywa nieodwracalne w skutkach. Jeżeli nie jest się pewnym swoich umiejętności albo nie chce się uszkodzić żadnej części drukarki, lepiej udać się do specjalistycznego punktu. Profesjonaliści usuną zaschnięty tusz w bezpieczny dla sprzętu sposób.

 

Zaschnięty tusz w drukarce, w której głowice są oddzielone od kartridżów – co zrobić?

 

Aby uporać się z problemem wyschniętego atramentu, przede wszystkim wyjmij głowicę i pojemniki z tuszem z urządzenia. Z koszyka głowicy zabierz kartridże. Na talerzyk wlej płyn do udrażniania i umieść w nim głowicę z dyszami skierowanymi do dołu. Pozostaw ją w ten sposób maksymalnie na 12 godzin. Wytrzyj głowicę ręcznikiem, zamontuj w urządzeniu i wydrukuj coś na próbę.
 

Jeśli nie udało się w ten sposób udrożnić wszystkich dysz, ponownie wyjmij głowicę z drukarki, a z głowicy pojemniki z tuszami. Umieść ją na ręczniku papierowym. Napełnij strzykawkę lub pipetę płynem do udrażniania głowic. Powoli wpuszczaj ciecz do każdej z dysz, aby wypływał z drugiej strony. Czynność powtarzaj do momentu, aż płyn wyciekający z dyszy będzie czysty. Po wykonaniu zabiegu włóż głowicę z tuszami do drukarki i wykonaj wydruk testowy. Jeżeli opisane sposoby nie zadziałały, zabierz urządzenie do specjalistycznego punktu.
 

Drukarka z głowicami zintegrowanymi z kartridżami a zaschnięty tusz – jak rozwiązać problem?

 

Czyszczenie głowicy z zaschniętego tuszu trzeba zacząć od wyjęcia kartridża. Na talerzyku połóż płatki kosmetyczne nasączone płynem do udrożniania. Na nich umieść pojemnik z tuszem tak, żeby dotykał dyszami mokrych płatków. Kartridż pozostaw w tej pozycji na pół godziny. Po upływie tego czasu wytrzyj ręcznikiem papierowym okolice dysz. Zamontuj pojemnik i wydrukuj stronę na próbę.
 

Jeśli opisane czynności nie pomogły, należy spróbować innej metody. Najpierw wyjmij kartridż. Na talerzyk nalej płyn udrożniający, żeby sięgał na wysokość ok. 2 mm. W cieczy umieść kartridż. Jego dysze powinny być całkowicie zanurzone w płynie. Ciecz nie może jednak dosięgać plastikowych elementów pojemnika. Nadmiaru płynu pozbądź się, odciągając go strzykawką albo pipetą. Po kilku godzinach wyjmij kartridż, wysusz go i zainstaluj w drukarce. Wykonaj wydruk testowy i sprawdź jego jakość.
 

Jeżeli i ten sposób nie przyniesie rezultatu, trzeba wyjąć ponownie pojemnik i na papierowym ręczniku ustawić dyszami do góry. Do strzykawki albo pipety nabierz odrobinę płynu udrożniającego. Na powierzchnię dysz wypuść kilka kropel i odczekaj 15 minut, by płyn dostał się do wnętrza pojemnika. Zamontuj kartridż w drukarce i wydrukuj coś na próbę. Podczas testowego wydruku resztki zaschniętego tuszu powinny zostać oddane na kartkę razem z płynem do czyszczenia. Jeśli żadna z opisanych metod nie okaże się skuteczna, można udać się do specjalnego punktu, gdzie dysze zostaną wyczyszczone. Zabieg ten może być dość kosztowny – czasem bardziej opłaca się kupić nowy kartridż.
 

Zaschnięty tusz w drukarce uniemożliwia korzystanie z urządzenia, co jest szczególnie kłopotliwe, gdy trzeba wydrukować ważny dokument. Problem uda się jednak rozwiązać samodzielnie, poprzez dokładne wyczyszczenie głowicy. Zaschnięty tusz mogą usunąć też profesjonaliści w specjalnym punkcie. Lepiej jednak zapobiegać takim sytuacjom, by nie narażać się na dodatkowe koszty albo nie tracić czasu na samodzielne czyszczenie części drukarki. Sposobem na uniknięcie zasychania tuszu, jest regularne korzystanie ze sprzętu, a w nowszych urządzeniach – uruchamianie trybu czyszczenia dysz.
 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

KONTAKT
Infolinia: 22-100-57-15
E-mail: sklep@profibiuro.pl

ProfiBiuro.pl
ul.Powstańców 60A lok. 219
05-091 Ząbki k/ Warszawy

NIP: 722-107-75-13
REGON: 141065823
  INFOLINIA
  22 100-57-15
  609-01-02-03
  sklep@profibiuro.pl
  Test
  ProfiBiuro.pl Rzetelność, solidność i bezpieczeństwo
  Dotpay
  Wszelkie prawa zastrzeżone Profibiuro.pl sklep online © 2019