Znajdź toner lub tusz do Twojego urządzenia
Strona główna1 » PORADY ProfiBiuro.pl2 »

Dlaczego drukarka nie drukuje, czyli najczęstsze błędy drukarek

Dlaczego drukarka nie drukuje, czyli najczęstsze błędy drukarek

Data dodania: 22-02-2018

Podczas eksploatacji drukarki może się okazać, że nagle przestaje ona drukować. Powodów tego może być bardzo wiele. Część z nich można samem zdiagnozować i usunąć a cześć niestety wymaga specjalistycznego serwisu. Niejednokrotnie błahe przyczyny, których nie bierzemy pod uwagę powodują, iż drukarka nie działa poprawnie.

W dzisiejszym artykule przedstawimy najczęstsze błędy drukarek oraz zaproponujemy najprostsze rozwiązania konkretnych usterek, które można wykonać samemu w domu zanim udamy się do serwisu. Czasami pozwoli nam to zaoszczędzić wydatków.Najczęstsze błędy drukarek

 

W tej części artykułu przedstawimy najczęściej występujące problemy drukarek, które uniemożliwiają poprawne korzystanie ze sprzętu. Przy każdym punkcie postaramy się również przedstawić najprostsze rozwiązanie, które powinno zniwelować usterkę.
 

Niepoprawnie zainstalowany sterownik drukarki

 Tuż po zakupie okazuje się, że drukarka nie drukuje. Wszystko zostało poprawnie podłączone, a sprzęt działa. W takiej sytuacji najczęstszą przyczyną jest sterownik oprogramowania, który nie funkcjonuje poprawnie.

Rozwiązanie:

Naprawa tej usterki jest bardzo prosta. Kupując sprzęt od producenta lub dystrybutora zawsze w paczce mamy załączony nośnik ze sterownikami (płyta CD). Często po zainstalowaniu oprogramowania okazuje się, że drukarka nadal nie funkcjonuje prawidłowo. Przyczyna tego może tkwić w tym, że wersja sterowników znajdujących się na płycie nie jest już aktualna. W celu pobrania najnowszego wydania należy przejść na stronę internetową producenta, znaleźć model swojej drukarki oraz ściągnąć i zainstalować ostatnio dodane sterowniki.
 


Błędne podłączenie drukarki

Drugim najczęściej występującym błędem uniemożliwiającym drukowanie jest podłączenie sprzętu. Źle lub nieodpowiednio wpięte kable mogą powodować to, że drukarka nie chce przyjąć zlecenia oraz go zrealizować.

Rozwiązanie:

Należy zapoznać się z instrukcją otrzymaną wraz ze sprzętem lub poszukać jej w internecie na stronie producenta. Następnym krokiem jest odpowiednie podpięcie kabli do zasilania. Wejście do gniazda nie może być luźne, ale te nie powinny być również za mocno wciśnięte.
 


Brak papieru

Pusta kaseta papieru również widnieje na naszej liście. Często szukając problemu w sprzęcie czy oprogramowaniu zapominamy o tak banalnej rzeczy, jaką jest papier.

Rozwiązanie:

Należy otworzyć kasetę papieru i sprawdzić czy nie jest ona pusta. Jeżeli papier znajduje się w środku, to trzeba upewnić się czy znajduje się on w odpowiedniej pozycji oraz czy pojedyncze kartki nie są pozaginane, co również może być powodem, przez który drukarka nie drukuje.

 


Zanieczyszczenia w drukarce

Podczas długotrwałej eksploatacji drukarki dostają się do niej różnego rodzaju zanieczyszczenia mogące powodować usterkę uniemożliwiającą drukowanie. W sprzęcie długo używanym znajdziemy brud w postaci kurzu, resztek po tonerze lub pyłu z papieru.

Rozwiązanie:

Urządzenie długo eksploatowane należy oddać do konserwacji w renomowanym serwisie. Posiadając odpowiednią wiedzę można to wykonać w pojedynkę po rozkręceniu urządzenia.
 


Awaria urządzenia

Długotrwałe użytkowanie urządzenia może zakończyć się awarią, której przyczyny do końca nie poznamy. Może to być na przykład uszkodzenie jednego z elementów drukarki.

Rozwiązanie:

W przypadku awarii urządzenia niewiele możemy zdziałać w pojedynkę. Sprzęt musimy oddać do wyspecjalizowanego serwisu zajmującego się naprawami drukarek konkretnej firmy.
 


Zużyty tusz lub toner

Oprogramowanie drukarki, zwane dalej menedżerem, nie zawsze musi podawać prawdziwe dane. Często zdarza się, że powodem zaprzestania działania drukarki jest wyczerpany tusz lub toner.
Rozwiązanie:

Jeżeli drukarka jest odpowiednio podłączona, posiada aktualne sterowniki oraz działa poprawnie to wina może leżeć w niedoborze tuszów lub tonera. Należy odkryć pokrywę drukarki oraz sprawdzić czy te się nie skończyły. Naprawa drukarek Ząbki - możesz pozostawić drukarkę do naprawy.Nieprawidłowy lub wadliwy toner lub tusz

Zarówno oryginalne tonery i tusze, jak i ich zamienniki mogą okazać się wadliwe. Jeżeli tak jest, to drukarka nie będzie w stanie niczego wydrukować.

Rozwiązanie:

Naprawa wadliwego lub nieprawidłowego tonera lub tuszu nie jest możliwa. W takiej sytuacji najlepiej jest wsadzić do urządzenia inny toner oraz sprawdzić czy druk jest możliwy. Jeżeli tak, to problem tkwił właśnie w tym elemencie.Niedomknięta lub źle zamknięta pokrywa drukarki

Drukarka nie wykona druku, jeżeli jej pokrywa nie jest prawidłowo zamknięta.

Rozwiązanie:

By rozwiązać ten problem należy otworzyć klapę oraz sprawdzić czy tusz lub toner jest dobrze wsadzony. Następnie zdecydowanym ruchem zamknąć klapkę, tak, by usłyszeć specyficzny trzask.Nieprawidłowa aplikacja tonera lub tuszu

Ostatnim najczęściej występującym błędem uniemożliwiającym druk jest nieprawidłowa aplikacja tonera lub tuszu. Toner jest dość łatwy w instalacji, jednakże może nie być odpowiednio wciśnięty do urządzenia. W przypadku tuszów można z nieuwagi wsadzić je na siłę złą stroną.

Rozwiązanie:

Należy wyciągnąć toner lub tusz i sprawdzić czy te elementy zostały prawidłowo zainstalowane w urządzeniu. Ich „wciśnięcie” nie powinno sprawiać żadnego oporu.
Podsumowanie – najczęstsze powody, przez które drukarka nie drukuje

Podsumowując nasz dzisiejszy wpis można śmiało stwierdzić, że większość usterek jesteśmy w stanie rozwiązać sami. W sytuacji, gdy drukarka przestaje drukować, należy sprawdzić wszystkie elementy po kolei.


Lista kroków pomagających w ustaleniu usterki:

 • Zaktualizuj oprogramowanie drukarki,
 • Sprawdź czy sprzęt jest odpowiednio podłączony,
 • Sprawdź czy w kasecie znajduje się poprawnie ułożony papier,
 • Wyczyść dokładnie drukarkę w miarę swoich możliwości,
 • Zależnie od typu drukarki sprawdź poziom tuszu lub tonera,
 • Sprawdź czy toner lub tusz jest prawidłowo zamontowany.
Komentarze (2)
eloo 17-08-2018 12:12:11
Dlaczego jak wgrałam sterowniki,podłączyłam wszystko dobrze papier jest dobrze wlóżony,tusz jest a nie chce drukować?
Odpowiedź sklepu:Jeżeli w trakcie dukowania z drukarki wychodzą czyste strony a drukarka wskazuje iż tusze jest zainstalowany i posiada atrament to przyczyną może być ew. zaschnięcie głowicy. Należy uruchomić dokładne czyszczenie głowicy drukującej.
aga 25-09-2018 17:17:47
Jeśli pisze komunikat drukarka gotowa do druku ja daje komunikat drukuj a tam tylko drukarka gotowa. tusz sprawdzony kartki tez. pomocy
Odpowiedź sklepu:Proszę o sprawdzenie podłączenie drukarki z komputerem - czy kabel jest podłączony do drukarki i na komputerze drukarka jest widoczna i aktywna. Ew. proszę także o sprawdzenie na komputerze w oprogramowaniu drukarki czy wskazuje poziom zużycia tuszy. Ww. objawy mogą wskazywać na brak komunikacji drukarki z komputerem. Ew. proszę spróbować przy podłączeniu za pośrednictwem innego kabla łączącego drukarkę z komputerem.

Przejdź do strony głównej

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

KONTAKT
Infolinia: 22-100-57-15
E-mail: sklep@profibiuro.pl

ProfiBiuro.pl
ul.Powstańców 60A lok. 219
05-091 Ząbki k/ Warszawy
NIP: 722-107-75-13
  INFOLINIA
  22 100-57-15
  609-01-02-03
  sklep@profibiuro.pl
  Test
  ProfiBiuro.pl Rzetelność, solidność i bezpieczeństwo
  Dotpay
  Wszelkie prawa zastrzeżone Profibiuro.pl sklep online © 2018