Znajdź toner lub tusz do Twojego urządzenia
Strona główna1 » PORADY ProfiBiuro.pl2 » Drukarka do zdjęć – czym kierować się przy wyborze?

Drukarka do zdjęć – czym kierować się przy wyborze?

Data dodania: 09-09-2019
W dobie urządzeń mobilnych, gdy każdy może być fotografem, coraz rzadziej wywołujemy zdjęcia. Pamięć naszych smartfonów i komputerów wypełniają setki obrazów – tylko nieliczne trafią do ramek czy albumów. Czy wobec tego posiadanie drukarki do zdjęć ma sens ?  Owszem, tak – dzięki urządzeniu można drukować fotografie w domowym zaciszu, bez konieczności odwiedzania fotolabów.


Ponadto sprzęt pozwala na uwiecznienie wyjątkowych wspomnień na tradycyjnym nośniku – do wydruków w albumie wracamy chętniej niż do mało zachęcających folderów na dysku. Urządzenie posłuży też do drukowania kolorowych prezentacji, portfolio czy ładnego CV. Drukarka fotograficzna może być bardzo przydatna – na co zatem warto zwracać uwagę przy jej zakupie?
 


Rodzaj sprzętu

 

Na rynku dostępnych jest wiele typów drukarek. Różnią się one nie tylko technologią wydruku i sposobem działania, ale też poszczególnymi parametrami, wpływającymi na szybkość i wydajność pracy urządzenia, a także jego ekonomiczność. Sprzęty mogą mieć różne przeznaczenie – część z nich lepiej nadaje się do drukowania tekstów, a część do grafik, jedne z nich poleca się do użytku domowego, inne do dużych biur.
 

Do drukowania wszelkiego rodzaju grafik, w tym zdjęć, najlepsze będą drukarki atramentowe. Charakteryzują się wysoką jakością wydruku i mają przystępne ceny. Ich wadą może wydawać się dość powolna praca, jednak trzeba pamiętać, że wykonanie precyzyjnego wydruku bez rozmazanego tuszu wymaga nieco większej ilości czasu. Jeżeli bez pośpiechu drukujemy zdjęcia do albumu, wolniejsze działanie sprzętu nie będzie stanowiło problemu. Może natomiast okazać się kłopotliwe, jeśli w krótkim czasie musimy wykonać dużą liczbę wydruków. Niewątpliwą zaletą drukarek atramentowych jest z kolei duży zakres dostępnych formatów. Oznacza to, że zdjęcia można drukować prawie w każdym rozmiarze – górną granicą jest wielkość sprzętu.

 

Drukarki laserowe – czy to ma sens ?

 

Jako urządzenia do druku zdjęć zdecydowanie rzadziej wybiera się drukarki laserowe. Dzieje się tak dlatego, że najlepsze modele, które poradzą sobie z wydrukiem fotografii, okazują się dość drogie w zakupie. Ich tańsze odpowiedniki często nie spełniają oczekiwań względem jakości wydruków. Ponadto kolorowe drukarki laserowe kosztują więcej niż te monochromatyczne. Wspomniany rodzaj sprzętów dedykowany jest przede wszystkim do drukowania dokumentów – w tym przypadku pracują najefektywniej.
 

Jeżeli szukamy urządzenia specjalistycznego, najbardziej odpowiednim wyborem okaże się drukarka termosublimacyjna. Nie wymaga ona zastosowania tuszu ani tonera, lecz przeznaczonej do niej folii i papieru fotograficznego. Głowica urządzenia emituje ciepło. Pod jego wpływem poszczególne barwniki zawarte w folii nanoszone są na papier. Zdjęcie zostaje pokryte warstwą ochronną. Drukarki termosublimacyjne zapewniają wysoką trwałość i jakość druku, występują też w wielu rozmiarach. Trzeba jednak wiedzieć, że służą wyłącznie do wydruku fotografii i nie nadają się do innych zastosowań.Papier do drukarki do zdjęć i rozdzielczość wydruków

 

Do drukarek do zdjęć można stosować zarówno zwykły papier, jak i fotograficzny. Ten drugi charakteryzuje się jednak zwiększoną trwałością wydruków. Jego wadą może być cena – jest on droższy niż standardowy papier. Różni się od niego także gramaturą. W przypadku papieru fotograficznego osiąga ona nawet 200g/m2.
 

Jeżeli urządzenie będzie służyło głównie do drukowania zdjęć albo innych grafik, przy jego zakupie warto kierować się parametrem określającym rozdzielczość druku. Im jest wyższy, tym lepsza okaże się jakość wydruków. Dotyczy to nie tylko elementów graficznych, ale i samego tekstu.

 

Łączność bezprzewodowa

 

Ważnym udogodnieniem w drukarkach do fotografii jest niewątpliwie łączność bezprzewodowa. Jeżeli na co dzień korzystamy z laptopów, tabletów i smartfonów, i właśnie z nich zamierzamy swobodnie drukować, warto zdecydować się na urządzenie do drukowania zdjęć z opcją łączności Bluetooth, WiFi lub NFC.

 

Koszt zakupu materiałów eksploatacyjnych

 

W przypadku drukarki do zdjęć, podobnie jak przy wyborze każdego innego rodzaju drukarki, bardzo ważny okazuje się koszt zakupu materiałów eksploatacyjnych. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto najpierw sprawdzić ceny przeznaczonych do niego tuszy albo tonerów oraz dostępność zamienników, czyli tańszych odpowiedników oryginalnych materiałów. W ten sposób upewnimy się, że wydruk z użyciem konkretnego urządzenia rzeczywiście będzie opłacalny.
 

Dobra drukarka do zdjęć powinna charakteryzować się wysoką jakością wydruków i niskim kosztem eksploatacji. Przy wyborze konkretnego modelu warto też zwracać uwagę na jego cenę, oferowaną rozdzielczość wydruków oraz opcję łączności bezprzewodowej. Jeżeli cenimy uniwersalne rozwiązania, świetnym pomysłem okaże się zakup urządzenia atramentowego. Wówczas będzie ono mogło pełnić zarówno rolę drukarki do zdjęć, jak i sprzętu do wydruku dokumentów.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

KONTAKT
Infolinia: 22-100-57-15
E-mail: sklep@profibiuro.pl

ProfiBiuro.pl
ul.Powstańców 60A lok. 219
05-091 Ząbki k/ Warszawy

NIP: 722-107-75-13
REGON: 141065823
  INFOLINIA
  22 100-57-15
  609-01-02-03
  sklep@profibiuro.pl
  Test
  ProfiBiuro.pl Rzetelność, solidność i bezpieczeństwo
  Dotpay
  Wszelkie prawa zastrzeżone Profibiuro.pl sklep online © 2019