Znajdź toner lub tusz do Twojego urządzenia
Strona główna1 » PORADY ProfiBiuro.pl2 » Drukarka laserowa - jak działa i jak o nią dbać

Drukarka laserowa - jak działa i jak o nią dbać

Data dodania: 15-03-2019
Drukarki laserowe to w tej chwili bardzo powszechne urządzenia nie tylko w firmach i biurach, ale również w domach użytkowników. O ile większość z nas odróżnia drukarkę laserową od standardowej atramentówki, tak niewiele osób wie, jak dokładnie działa urządzenie z tonerem i co zrobić, aby posłużyło nam dłużej niż okres gwarancyjny. 


Jak wygląda proces drukowania w laserówkach?


Chcąc w pełni zrozumieć funkcjonowanie drukarki laserowej, należy wrócić wiedzą do podstawowych informacji przyswajanych podczas szkolnych lekcji fizyki. Niewielkie iskry, czyli statyczne ładunki elektryczne są głównym prowodyrem uruchomienia funkcji drukowania w urządzeniach laserowych. Głównym komponentem tego typu drukarek jest fotoreceptor, który przyjmuje formę rolki i jest określany mianem bębna. Bez niego druk byłby zwyczajnie niemożliwy. Bębny wykonuje się z fotoprzewodzącego materiału, którego rozładowanie następuje pod wpływem fotonów światła. Gdy bęben zostanie wprawiony w ruch, drukarka zaczyna emitować drobne wiązki lasera rozładowujące określone punkty.

Tak właśnie powstaje wzór, który chcemy wydrukować. Procedura wygląda identycznie, zarówno w przypadku chęci wydruku grafiki, jak i standardowego pliku tekstowego. Głównym materiałem eksploatacyjnym w przypadkach drukarek laserowych jest toner. W odróżnieniu od kartridża montowanego w atramentówkach toner wypełniony jest nie atramentem, a specjalnym proszkiem. Drobinki wypełnienia kasety mają dodatni ładunek elektryczny, a więc przywierają do bębna. Proszek wtapiany jest w papier przy użyciu gorącej rolki, która nazywana jest utrwalaczem, a finalnym produktem jest zadrukowana kartka.


Jak dbać o laserówkę?

 
Zakup odpowiedniego wkładu nie pozostaje bez znaczenia w przypadku kwestii dbania o urządzenie laserowe. Tonery do tego typu drukarek powinny być dobierane ze szczególną ostrożnością. Warto zwrócić uwagę, czy zakupiony produkt jest kompatybilny z naszą drukarką. Kasety są w pełni funkcjonalne z kilkoma modelami drukarek. Kupno i instalacja nieodpowiedniego materiału eksploatacyjnego może zakończyć się poważną usterką. W przypadku laserówek nie ciąży na nas obowiązek dbania o odpowiedni poziom zawilgocenia wkładu. Proszek tonera, w odróżnieniu od atramentu, nie wysycha. Warto jednak przynajmniej raz w tygodniu uruchomić nasze urządzenie. Jeśli drukarka laserowa będzie stała przez długi okres nieużywana, znacznie wydłużymy czas oczekiwania na wydruk.

 


Zacznij od podstaw

 

Podstawową czynnością, jaką możemy wykonać, dbając o kondycję naszej drukarki laserowej jest jej czyszczenie. Lasery nie brudzą się tak szybko, jak atramentowa konkurencja, jednak nie należy dopuścić do sytuacji, kiedy urządzenie pozostaje bez konserwacji przez dłuższy czas. W trakcie czyszczenia całkowicie zabronione jest używanie odkurzacza oraz płynów czyszczących, ponieważ mogą one naruszyć strukturę drukarki. Polecane jest użycie ściereczek antyseptycznych lub folii czyszczących. Usługę konserwacji drukarki laserowej możemy także zlecić najbliższemu serwisowi. Wówczas mamy pewność, że całość usługi zostanie przeprowadzona prawidłowo, a nasze urządzenie będzie nam służyć latami.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

KONTAKT
Infolinia: 22-100-57-15
E-mail: sklep@profibiuro.pl

ProfiBiuro.pl
ul.Powstańców 60A lok. 219
05-091 Ząbki k/ Warszawy
NIP: 722-107-75-13
  INFOLINIA
  22 100-57-15
  609-01-02-03
  sklep@profibiuro.pl
  Test
  ProfiBiuro.pl Rzetelność, solidność i bezpieczeństwo
  Dotpay
  Wszelkie prawa zastrzeżone Profibiuro.pl sklep online © 2019