Znajdź toner lub tusz do Twojego urządzenia
Strona główna » PORADY ProfiBiuro.pl » Drukarka laserowa – jak ją czyścić?

Drukarka laserowa – jak ją czyścić?

Data dodania: 23-12-2019
Jeżeliby zsumować i skategoryzować wszystkie skojarzenia użytkowników drukarek związanych z  drukowaniem, to mogłoby się okazać, że najwięcej jest tych negatywnych, związanych z małą prędkością, czy z niewystarczająco dobrą jakością druku. Jednak na ratunek przychodzą nam drukarki laserowe, które charakteryzują się szybszym działaniem od ich atramentowym odpowiedników, wysoką jakością wydrukowanych dokumentów i niskimi kosztami eksploatacji.


Takie drukarki idealnie sprawdzają się w warunkach biurowych, jednak trzeba o nie odpowiednio dbać, aby mogły nam służyć przez lata. Jak sprawnie je czyścić?Błędy podczas czyszczenia drukarki

 

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest czyszczenie drukarki sprejem bądź specjalnym urządzeniem ze sprężonym powietrzem. Jest to nic innego, jak powietrze, które jest utrzymywane pod wysokim ciśnieniem. Jest łatwo dostępny, tani, a jego pomoc w usuwaniu kurzu i innych zanieczyszczeń w trudno dostępnych miejscach jest nieoceniona. Urządzenie to często jest wykorzystywane do czyszczenia różnych urządzeń biurowych, w tym komputerów, czy klawiatur.
 

Jednak nie nadaje się ono do konserwacji drukarek laserowych. Dlaczego? Jedną z głównych przeciwności jest rozprzestrzenianie się mikrocząsteczek tonera, który posiada trujące dla nas chemiczne substancje, a ich wdychanie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Innym powodem, który powinien nas powstrzymać przed czyszczeniem drukarki laserowej sprężonym powietrzem, jest pogorszenie jej jakości druku. W momencie używania takiego powietrza dostaje się ono wraz z cząsteczkami tonera do optyki drukarki laserowej, co w konsekwencji zanieczyszcza jej soczewki i lustra.
 

Jak prawidłowo czyścić drukarkę laserową?

 

Skoro wiemy już, jak się tego nie robi, należy dowiedzieć jak zrobić to dobrze. Do czyszczenia drukarek laserowych świetnie sprawdzi się odkurzacz. Jednak błędem byłoby korzystanie z domowego sprzętu, ponieważ tak jak w przypadku sprężonego powietrza, moglibyśmy ryzykować swoim zdrowiem. Do prawidłowego czyszczenia drukarki, powinniśmy używać specjalnego, wysokojakościowego odkurzacza, który posiada odpowiednie filtry chroniące nas przed wdychaniem trujących elementów chemicznych substancji.
 

Przykładem takich urządzeniem są dobrze zabezpieczone odkurzacze przemysłowe i to w nie powinniśmy zainwestować. Jeśli jednak chcemy czyścić drukarkę laserową w warunkach domowych, to możemy wykorzystać do tego niepylące, nawilżone chusteczki – mogą to być przykładowo chusteczki do czyszczenia kokpitu w autach. Skutecznie usuną zabrudzenia i osadzający się kurz. Należy pamiętać, aby czyścić drukarkę tylko w momencie, w którym jest ona odłączona od prądu, a po jej konserwacji pozostawić ją na kilka godzin do wyschnięcia, zanim uruchomi się ponownie urządzenie.

 

Drukarka laserowa – jak często ją czyścić?

 

Samodzielne czyszczenie drukarki powinniśmy wykonywać co najmniej raz na trzy miesiące. Jednak jeżeli chcemy się cieszyć wysoką wydajnością i niezawodnością drukarki laserowej, powinniśmy ją oddać przynajmniej raz w roku do specjalnego serwisu zajmującego się czyszczeniem sprzętów elektronicznych.
 

Drukarki laserowe są świetnymi urządzeniami, które oszczędzają nasz czas podczas drukowania niezbędnych nam dokumentów. Jednak, abyśmy mogli się nimi cieszyć i korzystać z nich w jak najdłuższej perspektywie, musimy o nie odpowiednio zadbać. Pamiętajmy, że nie możemy używać do ich czyszczenia sprężonego powietrza pod żadną postacią. Najlepiej sprawdzi się odkurzacz przemysłowy i nawilżone chusteczki.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii PORADY ProfiBiuro.pl

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

KONTAKT
Infolinia: 22-100-57-15
E-mail: sklep@profibiuro.pl

ProfiBiuro.pl
ul.Powstańców 60A lok. 219
05-091 Ząbki k/ Warszawy

NIP: 722-107-75-13
REGON: 141065823
  INFOLINIA
  22 100-57-15
  609-01-02-03
  sklep@profibiuro.pl
  Test
  ProfiBiuro.pl Rzetelność, solidność i bezpieczeństwo
  Dotpay
  Wszelkie prawa zastrzeżone Profibiuro.pl sklep online © 2020