Zdecydowanie największą wadą drukarek laserowych jest ich cena. O ile w przypadku atramentówek możemy liczyć na kupno urządzenia w bardzo korzystnej cenie, tak za podstawową laserówkę musimy zapłacić kwotę sięgającą bądź przekraczającą tysiąc złotych. To bardzo duży wydatek, który przekracza możliwości finansowe wielu użytkowników. Zwłaszcza że wiele do życzenia pozostawia również cena za materiały eksploatacyjne. Tutaj znów drukarki laserowe biją atramentowe odpowiedniki. Oryginalny toner do sprzętu renomowanego producenta potrafi kosztować nawet kilkaset złotych! W przypadku posiadania kolorowego lasera koszt wynikający z wymiany kompletu kaset może nawet dwukrotnie przebić wartość samego urządzenia. Jak wygląda kwestia utrzymania sprzętu?
O wiele lepiej! Koszty wydruku jednej strony monochromatycznej bądź kolorowej są zauważalnie niże dla każdej drukarki laserowej w stosunku do popularnych atramentówek. I to, mimo iż urządzenia napędzane tuszem osiągają na tej płaszczyźnie zadowalające wyniki. Zasada jest prosta – im więcej zapłacimy za samą drukarkę, tym niższe będą koszty jej eksploatacji. Działa to także w drugą stronę. Tańsze laserówki pod względem finansowym na dłuższą metę nie będą dobrym wyborem. Szacuje się, że uśredniony koszt wydruku jednej czarno-białej strony wynosi niespełna 7 groszy, natomiast kolorowa kartka zadrukowana przez urządzenie laserowe to 32 grosze. Dla porównania warto dodać, że taka sama strona zapełniona atramentem będzie nas kosztowała niemalże dwukrotnie więcej. Robi wrażenie?
Drukarki laserowe są najczęściej wykorzystywane w korporacjach lub dużych biurach. To właśnie tam drukuje się bardzo często i to w hurtowych ilościach. W takim wypadku na wagę złota jest czas pracy urządzenia. Laserówki to prawdziwe demony szybkości. Już najbardziej podstawowe drukarki tego typu potrafią wydrukować ponad 20 stron monochromatycznych w ciągu jednej minuty. Im wyższa klasa drukarki, tym lepsze wyniki w testach. Prawdziwa szybkość drukarek laserowych zauważalna jest w przypadku drukowania sporej ilości stron. Pojedyncze kartki mogą wychodzić z podajnika wolniej i jest to uargumentowane koniecznością rozgrzania bębnów. Czy przekłada się to na zmniejszoną wydajność produktu? Zdecydowanie nie! Najmniejsze tonery są w stanie wydrukować nieco ponad 1 500 stron, a ich pojemniejsze odpowiedniki oferują wydajność na imponującym poziomie 10 000 kartek.
Bardzo ważną i jednocześnie jedną z najbardziej niezauważalnych zalet jest odporność wydruku na działanie wody. Co to oznacza w praktyce? Wydrukowany za pomocą urządzenia laserowego plakat umieszczony na dworze będzie widoczny i zachowa swoją pierwotną formę nawet podczas kontaktu z deszczem. Takie zjawisko jest niespotykane w przypadku wydruku z drukarki atramentowej. Tusz nie jest wodoodporny i bardzo często się rozmywa.