Znajdź toner lub tusz do Twojego urządzenia
Strona główna1 » PORADY ProfiBiuro.pl2 » Drukarki – słowniczek niezbędnych pojęć

Drukarki – słowniczek niezbędnych pojęć

Data dodania: 07-06-2019
Drukarki atramentowe lub laserowe to jeden z najpopularniejszych elementów wyposażenia każdego zarówno firmowego, jak i domowego biura. Przy ich zakupie bardzo często spotkamy się ze specyfikacją techniczną oraz hasłami, którymi producent zachęca nas do kupna właśnie jego produktu. Co one oznaczają? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim słowniczkiem niezbędnych pojęć używanych przy sprzedaży lub promocji drukarek.


Drukarka laserowa a drukarka atramentowa. Jakie są najważniejsze różnice?

 

Jak sama nazwa wskazuje, drukarka atramentowa to urządzenie pracujące na pojemnikach z atramentem. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku drukarki laserowej, gdzie wykorzystujemy toner z proszkiem, który za pomocą lasera przelewany jest na papier. Atramentówka to zdecydowanie najpopularniejszy wśród Polaków rodzaj drukarki. Ogromną zaletą drukarki atramentowej jest przede wszystkim cena. Podstawowe modele jesteśmy w stanie nabyć za nieco ponad 200 zł, gdzie za drukarki laserowe w najlepszym wypadku musimy zapłacić nawet trzykrotność tej sumy. Niestety, cena znacząco odbija się na jakości pracy drukarki. Przeważnie urządzenia laserowe są szybsze od atramentowej konkurencji.
 

Materiały eksploatacyjne – co się kryje za tym hasłem?


Materiałami eksploatacyjnymi nazywamy produkty niezbędne do prawidłowego drukowania. Wśród z nich znajdziemy kartridże i tonery oraz różnego rodzaju papier. Podstawowym materiałem eksploatacyjnym dla użytkowników drukarek atramentowych będzie pojemnik z tuszem. Kartridże wypełniane są atramentem, który następnie przenoszony jest przez drukarkę na papier. Użytkownicy drukarek laserowych korzystają z tonerów wypełnionych pigmentem. Na rynku drukarek wyróżniamy jeszcze taśmy barwiące. Są one dedykowane wyłącznie dla drukarek igłowych, najczęściej wykorzystywanych w terminalach i kasach.

Bardzo istotnym i często lekceważonym materiałem eksploatacyjnym jest papier. Aktualnie możemy korzystać z tradycyjnych arkuszy, które podzielone są na trzy klasy (A, B oraz C). W sklepach z akcesoriami do drukarek spotkamy również papier specjalistyczny – fotograficzny, kredowy oraz termotransferowy umożliwiający produkcję własnych naklejek.


 

Jak odczytywać szybkość drukarki?


Szybkość pracy urządzenia, którym jesteśmy zainteresowani, ma niebagatelny wpływ na końcową cenę drukarki. Testy szybkościowe przeprowadzane są przez producenta zaraz przed dopuszczeniem do sprzedaży danego modelu. Ich wynik niemalże w każdym wypadku prezentowany jest w specyfikacji technicznej. Jak mamy dowiedzieć się, czy nasza drukarka atramentowa lub laserowa jest szybka? Ile wydrukowanych stron monochromatycznych w minutę możemy uznać za wynik satysfakcjonujący każdego klienta? O drukarkach bardzo wolnych mówimy w przypadku, gdy testy szybkościowe wykażą możliwość produkcji od 5 do 10 stron w 60 sekund. Przeciętną szybkość osiągają drukarki umożliwiające wydruk 15 stron/minutę, a każdy wynik większy od 20 monochromatycznych arkuszy A4 wydrukowanych w ciągu jednej minuty uznajemy za szybki. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z szybkością biurową. Najczęściej przekracza ona 60 stron A4/minutę.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

KONTAKT
Infolinia: 22-100-57-15
E-mail: sklep@profibiuro.pl

ProfiBiuro.pl
ul.Powstańców 60A lok. 219
05-091 Ząbki k/ Warszawy
NIP: 722-107-75-13
  INFOLINIA
  22 100-57-15
  609-01-02-03
  sklep@profibiuro.pl
  Test
  ProfiBiuro.pl Rzetelność, solidność i bezpieczeństwo
  Dotpay
  Wszelkie prawa zastrzeżone Profibiuro.pl sklep online © 2019