Krok 1 - konserwacja, czyli podstawowa czynność
Jak w przypadku większości urządzeń elektroniki użytkowej, tak w przypadku drukarek laserowych i atramentowych podstawową czynnością, która wydłuży życie sprzętu, jest jego konserwacja. Czyszczenie (zewnętrzne i wewnętrzne) drukarek powinno odbywać się regularnie za pomocą specjalnych materiałów. Absolutnie należy unikać używania odkurzacza i wszelkich płynów. Mogą one spowodować uszkodzenia obudowy oraz wnętrza urządzenia. Idealnie w kwestii czyszczenia sprawdzą się ściereczki antyseptyczne lub te wykonane z mikrofibry. Większe warstwy kurzy zalegające wewnątrz drukarki z powodzeniem usuniemy za pomocą sprężonego powietrza.
Kiedy należy przystąpić do konserwacji naszego sprzętu? W większości przypadków drukarka sama upomina się o czyszczenie po wydrukowaniu kilku tysięcy stron. Drukarki atramentowe czyści się zdecydowanie częściej od ich laserowych odpowiedników. Zaniedbanie takiego komunikatu lub całkowite zaniechanie konserwacji urządzenia może spowodować utrudnioną pracę lub całkowite uszkodzenie drukarki. Zarówno atramentówki, jak i laserówki śmiało można zanieść do najbliższego serwisu, który wyczyści nasze urządzenia. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ konserwacja tego segmentu elektroniki użytkowej jest bajecznie prosta oraz przede wszystkim tania.
Krok 2 – prawidłowe usytuowanie
Może wydawać się to banalne, ale w obu przypadkach drukarek bardzo ważna jest ich lokalizacja. Dla przedłużenia żywotności naszych urządzeń powinniśmy unikać miejsc narażonych na bardzo duże nasłonecznienie. Wysoka temperatura działa zabójczo na materiały eksploatacyjne urządzenia. W przypadku drukarek laserowych należy pamiętać o nieprzysłanianiu wylotów powietrza potrzebnego do chłodzenia modułu utrwalania naszych wydruków. Jakie jest idealne położenie drukarki? Oprócz wcześniej wymienionego słońca należy unikać także wilgoci. Urządzenie powinno stać wszystkimi krawędziami na równym podłożu. Kategorycznie zabrania się ustawiania drukarek w pozycji bocznej!
Krok 3 – dopasowane materiały eksploatacyjne
Najbardziej popularnym powodem awarii drukarek jest używanie nieodpowiednich tonerów i pojemników z tuszem. Używasz oryginalnych materiałów eksploatacyjnych? A może chętniej sięgasz po dużo tańsze zamienniki sprzedawane przez renomowanych producentów? W obu przypadkach musisz pamiętać, aby zakupiony wkład był kompatybilny z Twoim urządzeniem. Przy wybieraniu tonera lub kartridża kieruj się zawsze pełnym modelem drukarki, a nie tylko jej producentem!
Oprócz dopasowania materiałów eksploatacyjnych do naszego modelu drukarki ważna jest również ich prawidłowa instalacja. Przed włożeniem wkładu do podajnika w urządzeniu upewnij się, że wszystkie zabezpieczenia z tuszu lub tonera zostały przez Ciebie zdjęte. Poprawnie odbezpieczony wkład powinien bez najmniejszego problemu spasować się z drukarką. O tym, jak włożyć wybrany przez nas pojemnik do atramentówki lub lasera przeczytamy na opakowaniu zakupionego wkładu.
Krok 4 – prawidłowe korzystanie z drukarki
Zaschnięta głowica to bardzo często spotykana awaria w przypadku drukarek atramentowych. Posiadając urządzenie tego typu, pamiętaj o tym, aby nigdy nie dopuścić do sytuacji, w której poziom kartridża spadnie do zera. Pamiętaj, że aby dysze głowicy automatycznie oczyszczały się z resztek atramentu, Twoja drukarka musi być używana regularnie. Wydruk, chociażby strony testowej raz na dwa tygodnie będzie dobrą profilaktyką, która wyeliminuje problem zeschniętej głowicy.
Jazda na tak zwanej „rezerwie” nie jest również zalecana w przypadku urządzeń laserowych. Niedopilnowanie poziomu napełnienia tonera może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem pasa transferowego. Na tego typu awarię szczególnie podatne są kolorowe drukarki laserowe bądź ich wielofunkcyjny odpowiednik. Lepiej zapobiegać, niż leczyć – także w przypadku drukarek!
Dbanie o drukarkę to czynności, które opłacają się każdemu użytkownikowi. Zadbane urządzenie zawsze zrewanżuje się nam szybką i niezawodną pracą, a stosowanie się do wyżej wymienionych wskazówek z pewnością zagwarantuje nam ograniczenie wizyt w lokalnych serwisach.