Znajdź toner lub tusz do Twojego urządzenia
Strona główna1 » PORADY ProfiBiuro.pl2 » Jak dbać o sprzęty w domowym biurze

Jak dbać o sprzęty w domowym biurze

Data dodania: 14-09-2018
W domowym biurze korzystamy z różnych sprzętów, które ułatwiają nam codzienną pracę. Prawidłowe używanie drukarki czy komputera wymaga jednak przestrzegania kilku zasad. Część z nich jest niby prozaiczna, ale wielu użytkowników o nich nie wie lub nie pamięta. Poniżej dowiedz się, jak dbać o biurowe urządzenia, żeby przedłużyć ich żywotność, na co zwrócić uwagę przy instalacji komputera lub drukarki w domu lub biurze aby nam długo i bez niespodzianek służyły. Podpowiemy także czym ew. czyścić we własnym zakresie ww. sprzęty.


Zadbaj o drukarkę


1. Ustawienie - Drukarka jest prostym w obsłudze urządzeniem, jednak żeby uniknąć niespodziewanych usterek, powinieneś odpowiednio eksploatować urządzenie. Po pierwsze upewnij się, że drukarka stoi wszystkimi krawędziami na równym podłożu. Przechylenia mogą powodować zacinanie papieru. Urządzenie nie powinno być narażone na silne działanie promieni słonecznych - wysoka temperatura nie wpływa korzystnie na jego pracę. Jeśli jesteś posiadaczem drukarki laserowej, zwróć uwagę, czy wloty powietrza potrzebne do chłodzenia modułu nie są przysłonięte.

2. Tusz i toner -  Na żywotność drukarki wpływa także odpowiedni poziom tuszu. Niektóre urządzenia są wyposażone w ekrany informujące o tym, ile go pozostało, w innych należy sprawdzić samodzielnie. Brak atramentu może spowodować zaschnięcie jego resztek na głowicy drukarki, co jest najczęstszą przyczyną usterek. Urządzenia drukujące nie powinny mieć także długiego zastoju w swojej pracy. Regularne używanie pozwala na oczyszczenie dysz głowicy z resztek atramentu.
Powodem awarii drukarek może też być wybór nieodpowiedniego tonera. Kartridż powinien być dostosowany do modelu drukarki. Pamiętaj, że podczas instalacji trzeba zdjąć znajdujące się na nim zabezpieczenia.

3. Papier – Papier przechodząc przez drukarkę, styka się z separatorem papieru i gumowymi rolkami, a w przypadku drukarek laserowych także z bębnem. Kartki niższej jakości powodują szybsze zużywanie się elementów urządzenia, dlatego do domowego biura wybieraj gładki papier o wyższym indeksie bieli.

4. Konserwacja – Konserwacja drukarki atramentowej wiąże się z wymianą zużytych elementów. Ich wymiana nie jest droga czy skomplikowana, dodatkowo chroni przed poważniejszymi awariami. Drukarki atramentowe i laserowe powinno się od czasu do czasu czyścić (te drugie rzadziej), najlepiej używając ściereczki antyseptycznej lub specjalnych ściereczek czyszczącej.
 

 

Nie zapomnij o komputerze

 


1. Wentylacja – Komputer podczas pracy generuje ciepło. O ile początkowo układ chłodzenia działa bez zarzutów, o tyle z czasem otwory wentylacyjne mogą pogrywać się warstwą kurzu. Żeby uniknąć przegrzania podzespołów, trzeba regularnie czyścić komputer. Możesz do tego użyć profesjonalnych kosmetyków biurowych lub sprzężonego powietrza, które usunie kurz z kratki wentylacyjnej. O tym, że laptop jest przegrzany, może świadczyć np. samoistny restart, głośna praca, spadek wydajności czy gorąca obudowa.

 2. Bateria – Jeśli chcesz, żeby bateria Twojego sprzętu cieszyła się długą żywotnością, możesz przestrzegać kilku zasad. Jedną z częściej używanych funkcji jest tryb uśpienia. Korzystaj z niego tylko w krótkim odcinku czasowym. Laptop pozostawiony w trybie uśpienie na całą noc ciągle zużywa energię, co jak możesz się domyślać, nie wpływa pozytywnie na żywotność baterii. Podobnie pracując przy naturalnym świetle, nie ma potrzeby korzystać z maksymalnej jasności ekranu. Na żywotność baterii laptopa wpływa także właściwe chłodzenie komputera, dlatego pamiętaj o czyszczeniu wentylatorów.

 3. Bezpieczeństwo – Sprawa dość prozaiczna, ale bardzo istotna. Chroń swoje urządzenie przed zalaniem. Nie stawiaj obok laptopa pełnych kubków czy butelek z napojem. Zalanie jest jedną z częstszych usterek, a wymiana uszkodzonych podzespołów nie należy do najtańszych.
 

 


 

Artykuły czyszczące

 
Sprzęty biurowe są codziennie narażone na liczne zabrudzenia. Żeby utrzymać nienaganną czystości, możesz użyć suchych chusteczek bezpyłowych, które w łatwy sposób pomagają pozbyć się brudu. Do czyszczenia ekranu czy monitora komputera, używaj specjalistycznych płynów i pianek, które nie pozostawiają smug, lub delikatnych ściereczek z mikrofibry. Poza zabrudzonym ekranem, prawdziwą zmorą może być brudna klawiatura. O czystość powinno się dbać nie tylko ze względów estetycznych i higienicznych – każdy okruszek pod klawiszami może doprowadzić do zacinania się klawiatury.

 Przed przystąpieniem do czyszczenia, wyłącz komputer i odłącz go z zasilania. Trudne do usunięcia zabrudzenia możesz usunąć przy pomocy sprężonego powietrza. Puszkę trzymaj pod odpowiednim kątem, tak żeby okruszki wypadły, a nie osadziły się jeszcze głębiej. Przestrzeń między klawiszami możesz przetrzeć patyczkiem z dodatkiem spirytusu. Regularne czyszczenie urządzeń umożliwi długą i sprawną pracę.

 

Urządzenia w domowym biurze są fundamentem naszej pracy. Prawidłowe użytkowanie sprzętów i przestrzeganie kilku zasad pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych usterek.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

KONTAKT
Infolinia: 22-100-57-15
E-mail: sklep@profibiuro.pl

ProfiBiuro.pl
ul.Powstańców 60A lok. 219
05-091 Ząbki k/ Warszawy
NIP: 722-107-75-13
  INFOLINIA
  22 100-57-15
  609-01-02-03
  sklep@profibiuro.pl
  Test
  ProfiBiuro.pl Rzetelność, solidność i bezpieczeństwo
  Dotpay
  Wszelkie prawa zastrzeżone Profibiuro.pl sklep online © 2019