Producenci drukarek przestrzegają przed używaniem zamienników, ale robią w celach czysto marketingowych, by przywiązać użytkowników do swoich droższych wyrobów. Stosowanie alternatywnych materiałów eksploatacyjnych nie psuje sprzętów. Użytkowanie zamienników markowych, pochodzących z zaufanych źródeł nie zaszkodzi drukarce. Takie produkty są bezpieczne i pozwalają dużo zaoszczędzić na wydrukach. Na część zamienników Producenci udzielają nawet dożywotniej gwarancji i jednocześnie w przypadku podejrzenia uszkodzenia przez stosowany zamiennik oferują diagnostykę i ew. naprawę urządzenia w swoim serwisie i na swój koszt.
Drukarki atramentowe wymagają określonej częstotliwości użytkowania. Dzięki regularnemu drukowaniu tusz nie zasycha w urządzeniu. Bezpieczną częstotliwością będzie używanie drukarki atramentowej minimum dwa razy w tygodniu. W innym przypadku tusz zaschnie w nieużywanej głowicy. W najgorszym wypadku wiąże się to z koniecznością naprawy drukarki. Jeżeli nie uda się udrożnić zaschniętej głowicy, najczęściej koszt nowej głowicy
Zaschnięty tusz uda się uratować, jeżeli używa się drukarki z pojemnikami o wbudowanych głowicach. Wówczas można spróbować odmoczyć wyschnięty atrament. W tym celu należy delikatnie wyjąć wkład z urządzenia i umieścić go w ciepłej wodzie (ok. 34 oC), by tylko dysza miała z nią kontakt. Można użyć też specjalnego płynu do udrożniania. Trzeba uważać, aby układ elektroniczny oraz chip nie zostały zamoczone. Czas odmoczenia tuszu zależy od poziomu zaschnięcia i może trwać od kilku minut nawet do kilku dni !!! Później przeciera się kartridż i instaluje się go w urządzeniu. Jeśli dysponuje się drukarką z wbudowaną głowicą, proces udrażniania głowicy przeprowadza się podobnie do opisanego powyżej. UWAGA. Proces udrażniania głowicy przeprowadzasz na własne ryzyku. W trakcie tej operacji głowica lub kartridż może ulec uszkodzeniu.
Jeżeli domowe sposoby na odzyskanie tuszu nie przyniosą efektów, najlepiej odwiedzić serwis. Ponadto warto wiedzieć, że niektóre sprzęty mają system automatycznego czyszczenia głowicy. Zużywa on, co prawda, atrament, ale wydłuża czas do jego zaschnięcia.
Tusze są odpadami szkodzącymi środowisku. Aby w bezpieczny sposób wyrzucić zużyty wkład, trzeba odwiedzić punkt przyjmowania elektrośmieci. Kontenery na takie odpady można też znaleźć w większych elektomarketach lub punktach zbiórki selektywnej odpadów. Zużyte tusze zostają przekazane do utylizacji, aby nie zanieczyszczały przyrody.
Drukarka potrzebuje czarnego atramentu do tworzenia różnych odcieni, mieszając go z innymi kolorami znajdującymi się w zbiornikach. Oznacza to, że nawet jeśli pozornie w dokumencie nie występuje czarny, tusz o tej barwie okaże się potrzebny do wykonania wydruku. Najczęściej w nowych drukarkach jeśli jakikolwiek zbiornik jest pusty, nie uda się skorzystać z pozostałych.
W przypadku, kiedy skończył się kolorowy atrament, uda się drukowanie w czerni. W tej kwestii są jednak pewne ograniczenia. Możliwość takiego wydruku dają wyłącznie drukarki, w których stosuje się dwie kasety. Ponadto w większości tego typu sprzętów niezbędne jest to, aby wkład z kolorem, nawet pusty, znajdował się w urządzeniu.
Tusze do drukarek to bardzo bogata grupa produktów. W ich sprawie obowiązują jednak pewne uniwersalne fakty, które warto znać. Powyżej staraliśmy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania o tusze. Jeżeli macie inne lub potrzebujecie pomocy przy wyborze atramentu, zapraszamy do kontaktu.