Znajdź toner lub tusz do Twojego urządzenia
Strona główna1 » PORADY ProfiBiuro.pl2 » Wszystko, co musisz wiedzieć o papierze do drukarki

Wszystko, co musisz wiedzieć o papierze do drukarki

Data dodania: 17-05-2019
Mówiąc o ekonomicznej pracy drukarki, przeważnie myślimy o tuszach i tonerach. Nie od dziś wiadomo, że korzystanie z zamienników tych materiałów eksploatacyjnych przynosi wymierne oszczędności. Wiele osób zapomina, że sporą część gotówki możemy zaoszczędzić również na papierze – pod warunkiem, że będziemy wiedzieli, jak z niego korzystać.


Duplex, czyli zbawienie dla naszego portfela


Jedną z najpopularniejszych form oszczędności papieru do drukarek jest drukowanie dwustronne. Jeszcze kilka lat temu taki zabieg wymagał od nas obecności podczas drukowania i ręcznego przekładania kartek. Zdecydowana większość współczesnych urządzeń wyposażona jest w funkcję duplex. Wystarczy, że po skonfigurowaniu drukarki włączmy opcję druku dwustronnego w ustawieniach, a nasze urządzenie automatycznie zmniejszy zużycie papieru o połowę. Duplex to nie jedyna opcja na zaoszczędzenie gotówki.

Bardzo dużą ilość papieru możemy zaoszczędzić również, decydując się na wydruk kilku stron na pojedynczym arkuszu A4. Taką funkcję posiadają niemalże wszystkie sterowniki do drukarek zarówno atramentowych, jak i laserowych. W zależności od posiadanego modelu – druk wielostronny możemy zlecić z poziomu ustawień lub bezpośrednio z monitu druku.

 

Czy korzystanie ze słabej jakości papieru jest bezpieczne?

 

O ile korzystanie z zamienników kartridży i tonerów do drukarek w żaden negatywny sposób nie wpływa na jakość pracy ani awaryjność urządzenia, tak pozorna oszczędność na papierze może nas sporo kosztować. Wyspecjalizowane serwisy drukarek coraz częściej zauważają, że używanie taniego w zakupie papieru powoduje szybsze zużywanie się podzespołów urządzenia. Kupno wątpliwej jakości materiału eksploatacyjnego, używanie makulatury bądź papieru, który już wcześniej w jakimkolwiek stopniu został zadrukowany, naraża na poważną usterkę nasze bębny światłoczułe, wałki oraz rolki do przesuwania papieru. Co więcej, korzystanie z wyżej wymienionych papierów jest gwarantem pogorszenia jakości wydruku, uporczywego zacinania się papieru lub wydłużonego oczekiwania na wyschnięcie tuszu.


Jak wybrać papier do naszej drukarki?

 

Najczęściej wybór papieru do drukarki zarówno atramentowej, jak i laserowej kończy się na zakupie najtańszej opcji. Tymczasem materiał eksploatacyjny zdecydowanie wyższej klasy możemy nabyć w bardzo podobnej cenie, a jest on bezpieczniejszy dla naszego urządzenia. Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest format. Tutaj praktycznie każdy decyduje się na 210 x 297 mm, czyli popularne A4. Co więc wpływa na różnicę w cenach za jedną ryzę papieru? Przede wszystkim jego gramatura. Najczęściej spotykana wynosi 80g/m2. W tym przypadku obowiązuje jasna zasada – im wyższa gramatura, tym lepsza jakość papieru. Nie możemy jednak przesadzić w drugą stronę. Kartka papieru o gramaturze większej niż 100 g/m2 może okazać się za gruba dla rolki i wałków naszej drukarki.

 

Papier dzielimy także na klasy. Ryza materiału eksploatacyjnego oznaczona literką A będzie posiadała najwyższą klasę wykonania. Najgorszą jakością cechują się ryzy oznaczone symbolem C i to one przeważnie dostępne są w niezwykle atrakcyjnych cenach. Do codziennego użytku z całą pewnością wystarczy nam kartka papieru klasy B. Jej wykonanie, gramatura oraz odcień bieli zadowolą nie tylko klienta, ale także naszą drukarkę. Jeśli decydujemy się na wydruk ważnych dokumentów lub listów – warto zainteresować się klasą A. Charakteryzuje się ona najwyższą dostępną jakością oraz idealnie odwzorowaną bielą.


Inne rodzaje papierów do drukarek

Oczywiście wyżej wymienione ryzy papieru przeznaczone są jedynie do pracy z dokumentami tekstowymi. Jeśli zależy nam na bardzo wysokiej jakości wydruku zdjęć, musimy zdecydować się na nieco droższy papier fotograficzny. Nawet ryza papieru klasy A nie jest w stanie nam zagwarantować jakości, jaką oferuje papier specjalistyczny. Na rynku wyróżniamy także papier samoprzylepny, magnetyczny, pocztówkowy lub termosublimacyjny.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

KONTAKT
Infolinia: 22-100-57-15
E-mail: sklep@profibiuro.pl

ProfiBiuro.pl
ul.Powstańców 60A lok. 219
05-091 Ząbki k/ Warszawy
NIP: 722-107-75-13
  INFOLINIA
  22 100-57-15
  609-01-02-03
  sklep@profibiuro.pl
  Test
  ProfiBiuro.pl Rzetelność, solidność i bezpieczeństwo
  Dotpay
  Wszelkie prawa zastrzeżone Profibiuro.pl sklep online © 2019