alt
Znajdź toner lub tusz do Twojego urządzenia
Strona główna » PORADY ProfiBiuro.pl » Jak przechowywać tusze, aby nie zasychały ?

Jak przechowywać tusze, aby nie zasychały ?

Data dodania: 16-11-2018

Bardzo często decydujemy przed dokonaniem zakupu tuszy do drukarki zastanawiamy się czy przy płacąc za jedną przesyłkę nie zamówić więcej niż jedną sztukę lub kilka kompletów. Posiadanie takiego zapasu gwarantuje, że bez względu na sytuacje zawsze będziemy mogli z powodzeniem korzystać z naszej drukarki. jednak często słyszy się, iż tusze wysychają. Czy to prawda i ewentualnie jak zadbać o materiały, aby mogły służyć nam jak najlepiej ?



Jak rozpoznać iż tusz "zasechł" ?

 

Jeżeli drukarka nie drukuje często mamy problem aby określić co jest przyczyną. Tutaj skupimy się tylko na ewentualnej kwestii zaschnięcia tuszu. Jak to stwierdzić ?

Najczęściej w drukarkach atramentowych jeżeli drukarka wskazuje, iż poziom danego atramentu jest większy - przyjmijmy tutaj najczęstsze wartości brane pod uwagę przez Producentów - niż 80% zużycia a wydrukowane kartki wychodzą np. białe w przypadku wydruków czarno-białe lub z znaczącym odchyleniem kolorów w przypadku wydruków kolorowych może to wskazywać na zaschnięcie głowicy drukującej z danym kolorem lub niedrożności wynikającej z zaschnięcia danego koloru.

Dodatkowy wykonując wydruk kalibracji głowicy możemy bliżej określić którego koloru dotyczy problem.

Jeżeli natomiast po zainstalowaniu wkładu z atramentem drukarka go nie widzi i wskazuje błąd inny niż jego zużycie danego koloru, lub po jakimś czasie użytkowania także pojawia się błąd i drukarka go nie widzi - to nie jest to kwestia zaschnięcia wkładu tylko jego awarii lub problemów z komunikacją (połączeniem) kartridż za drukarką. Kwestie na co należy zwrócić uwagę jeżeli drukarka nie drukuje opisywaliśmy TUTAJ.




Dlaczego tusz wysycha ?


Atramenty znajdujące się w tuszach w pewnej części składają się z wody. Przechowywanie tuszy w ciepłym pomieszczeniu, skutkuje jej parowaniem, w efekcie czego produkt wysycha. Co więcej przy druku atramentowym, szybkie wysychanie tuszu naniesionego na kartkę jest cechą pożądaną - dzięki temu po wydrukowaniu materiałów wydruk nie rozmazuje się i nie musimy długo czekać, aby atrament "zastygł".
 
Na wstępnie powiedzmy wprost - każdy tusz niezależnie czy oryginalny czy zamiennik - otwarty, nie zabezpieczony,  z dostępem do powierza (np. zainstalowany w drukarce) nie używany wcześniej czy później zaschnie. Jeden zamiennik zaschnie po 2 tygodniach nie używania drukarki, inny po trzech lub czterech - może dłużej. A co z tuszami oryginalnymi oferowanymi przez Producenta drukarek ? Niestety jeżeli są nieużywane przez dłuższy czas - także zaschną. Może ten czas będzie dłuży niż w przypadku zamienników ale przy dłuższym nie korzystaniu z drukarki atramentowej spotka nas taka niespodzianka. 

Wysychaniu tuszy sprzyja ich niewłaściwe przechowywanie, zwłaszcza jeśli z drukarki nie korzystamy regularnie. Jeśli chcemy przechowywać otwarty tusz, koniecznie powinniśmy zadbać o właściwe opakowanie, dzięki czemu będziemy mogli z niego korzystać nawet po upływie sporej ilości czasu.

Postarajmy się, by tusze znajdowały się w temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura może przyczynić się do reakcji chemicznej, natomiast za niska może doprowadzić nawet do rozszczelnienia kartridża.
 


 

Co robić, by tusz do drukarki nie wysychał ?


Najprostszym rozwiązaniem, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że tusz nie zaschnie, jest regularnie użytkowanie z drukarki. W przeciwnym razie tusz zastyga w dyszach głowicy, czopując ujście. Jeżeli posiadamy drukarkę atramentową to powinniśmy mieć świadomość, iż aby nie zasychały nam w niej tusze to należy z niej korzystać co najmniej 2-3 razy w tygodniu poprzez wydrukowanie na niej kilku stron.

Jeśli jednak z naszego sprzętu korzystamy okazyjnie, możemy zadbać o tusz już na etapie wybierania modelu drukarki. Niektóre urządzenia posiadają system automatycznego czyszczenia głowicy. W tych urządzeniach znacznie zmniejszone jest ryzyko zasychania atramentowej głowicy drukującej, acz nasze doświadczenie wskazuje, iż nawet w przypadku urządzeń wyposażonych w ten system nie da się w 100% wyeliminować ryzyka zaschnięcia głowicy.

Jeśli korzystając z drukarki, zajedzie potrzeba wyjęcia wkładów, konieczne jest ich właściwe zabezpieczenie. Niekiedy kartridże wyposażone są w wygodne zabezpieczenia, którymi możemy ograniczyć dostęp do świeżego powietrza. W ten sposób w pewnym stopniu ochronisz dysze przed zatkaniem wysychającym tuszem. Jeśli jednak zakupiony przez nas kartridż nie został wyposażony w wygodne zamknięcia, możemy na czas przechowywania produktu wykorzystać niewielki plastikowy pojemnik oraz zwilżoną szmatkę. Kartridż powinien zostać umieszczony w nim do góry nogami - w innym przypadku po wyjęciu z drukarki - atrament może wypłynąć z kartridża. Dodatkowo możemy zabezpieczyć kartridż folią aluminiową, która jeszcze bardziej odetnie dopływ powietrza.
 





 

Co zrobić jak stwierdzimy, iż nasz tusz zasechł ?

 
Jesteśmy w trakcie przygotowywania materiału jak w domowych warunkach poradzić sobie z tym problemem.


 

 

Zadbaj o właściwą utylizację

 
Jeśli nasz tusz zasechł lub całkowicie się skończył, pamiętajmy również o jego właściwej utylizacji. Nie wyrzucajmy go do zwykłego kosza na śmieci. Wiele sklepów prowadzi skup zużytych tuszów i tonerów, które mogą zostać z powodzeniem ponownie napełnione i wykorzystane. W ten sposób zadbamy o otaczające nas środowisko.
 
Zaschnięty tusz w drukarce może nas zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Warto zadbać o właściwe przechowywanie kartridża, dzięki czemu unikniemy częstych wymian i zbędnych kosztów.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii PORADY ProfiBiuro.pl

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

Test
ProfiBiuro.pl Rzetelność, solidność i bezpieczeństwo
Dotpay SSL
Wszelkie prawa zastrzeżone Profibiuro.pl sklep online © 2024